Министерот Спасовски се осврна на соработката со ИЦИТАП Програмата која изминатите години ја поддржуваше професионализацијата на полицијата преку проектите и техничката помош наменета за Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.

Средба на министерот Спасовски со програмскиот директор на ИЦИТАП Програмата при Амбасадата на САД во Скопје, Даглас Медн

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски остварија...

Рејхан Бајрами / 12 јануари, 2021 13:11

Според министерот Спасовски новогодишната ноќ на територијата на државата поминала мирно!

Спасовски: Мирна новогодишна ноќ во државата, продолжуваме со осовременување на работата на полицијата

„Посебно задоволство ми е што првиот ден од Новата година сум тука со вас, во Крива Паланка и можам лично да ви ја честитам...

Перо Милчин / 1 јануари, 2021 21:33

Настанот, на кој студентите и наставниците имаа можност да разменат искуства со министерот Спасовски за безбедноста, движењето на криминалитетот, плановите за иднината, го водеше деканот на факултетот, проф. д-р Никола Дујовски.

Спасовски учествуваше на традиционалното академско кафе со студентите и професорите од Факултетот за безбедност – Скопје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и државната секретарка м-р Магдалена Несторовска учествуваа на традиционалното...

Мирко Бачиќ / 30 декември, 2020 12:34

Министерот нагласи дека полициското присуство секогаш било засилено околу Нова Година и другите празници во текот на јануари затоа што е важно да се одржи јавниот ред и мир.

Спасовски: Исчезнаа огласите за групни прослави за Нова Година, за Водици ќе се договориме со верските лидери

Веќе започнавме во секторот за превенција активно да работиме деновиве и проверуваме кој кому издава викендици, куќи, локали....

Сара Фемина / 23 декември, 2020 16:23

Не размислувам на таа тема. Сметам дека на еден лидер на партија кој донесе многу важни одлуки во корист на државата, многу храбри одлуки, кој успеа во изминатите години да го сруши режимот, заслужува да му се даде нова шанса.

Спасовски: Заев успеа да го сруши режимот, заслужува да му се даде нова шанса

Случувањата во СДСМ е една од темите на кои разговараме со Оливер Спасовски, кој беше гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Спасовски...

Перо Милчин / 11 декември, 2020 6:15

Дел од товарот сместен во камион во 200 кутии стигнал до Арачиново и Горно Мојанци, каде е другиот дел ќе се знае по завршување на истрагата. Министерот за внатрешни Оливер Спасовски потврди дека досега се уапсени 8 лица и за нив ќе се бара притвор.

СЛУЧАЈ “МАРИХУАНА”: МВР нашло само 230 килограми марихуана во Мојанци, каде е другиот дел?

Проширена е истрагата за украдената дрога која беше откриена во Арачиново. Спасовски не откри детали но вели дека се работело...

Рејхан Бајрами / 10 декември, 2020 6:37

Можеме да разговараме за сите други прашања што претставуваат некаков интерес, меѓутоа не и за прашањата кои се наш идентитет и наш јазик, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, по посетата на Жеровјане, каде што изврши увид на новата реконструирана зграда за полициското одделение.

Спасовски: Македонскиот идентитет и јазик се прашања за кои никој нема право да разговара

Владата прави напори за на принципиелна основа да се постигне компромис во однос на отворените прашања со Бугарија, но македонскиот...

Рејхан Бајрами / 4 декември, 2020 16:01

Целта, додава, не е преку носењето на акцискиот план да видиме полицаец или војник пред секој ковид центар, туку тоа ќе се прави врз основа на оперативните сознанија и потреби.

Спасовски: Полициски час и затворање на државата е опција во наредниот период

Досега не е предложена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затворање на државата. Дали е тоа опција во...

Рејхан Бајрами / 24 ноември, 2020 20:20