Претходно, лидерот на Беса Билал Касами, кој во вториот круг на локалните избори за градоначалник на Тетово ќе се натпреварува со Теута Арифи од ДУИ изјави дека очекува поддршка од гласачите на СДСМ.

Алијанса за албанците: Заинтересирани за падот на корумпираната и криминална ДУИ

Огранокот на Алијансата за Албанците во Тетово, информира дека се уште не зазела став за директна поддршка на едниот или...

Перо Милчин / 21 октомври, 2021 6:08

Пензионерската партија, исто така, даде директна поддршка на кандидатите на СДСМ. Во писмената изјава од оваа партија, ги повикуваат своите членови да ги поддржат кандидатите на СДСМ во вториот круг.

Сè уште непознато дали СДСМ во Тетово ќе гласа за Теута Арифи или за Биљал Касами

Партиите на владејачката коалиција одговарија на повикот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој побара од нив да ги поддржат...

Рејхан Бајрами / 20 октомври, 2021 18:00

Според него, оставките на двајцата директори на болницата се неотповикливи и тука, рече, нема што да се прифаќа, додека оставките на министерот и заменик-министерот беа доставени до Владата и за нив треба да биде донесена одлука, но дека од увидот на Обвинителството јасно е наведено во извештајот.

Филипче и неговиот заменик немаат одговорност за пожарот во Тетово, смета Груби

Филипче и неговиот заменик немаат одговорност за пожарот во Тетово, смета Груби! Првиот вицепремиер и министер за политички...

Перо Милчин / 6 октомври, 2021 8:07

На него бил приклучен и полнач за мобилен, но и уште еден електричен потрошувач. Првин прегреал кабелот па се запалил тројниот приклучок.

Спој на продолжен кабел – причина за пожарот во модуларната болница

Продолжен кабел ја пеплосал тетовската модуларна болница. Служел за напојување на дефибрилатор со кој се реанимирал пациент....

Рејхан Бајрами / 5 октомври, 2021 20:32

Тој рече дека приоритет им се заложбите за држава без кал, со здрава животна средина и чист воздух.

Заев: Мицкоски ветува нова иднина, а заглавен е во минатото

Заев вчера вечер пред тетовчани вети дека Попова Шапка ќе стане најмодерната скијачка дестинација по сите европски стандарди...

Рејхан Бајрами / 4 октомври, 2021 6:36

Под градежно вештачење се подразбира вештачење на материјалите од кои е изградена болницата според проектот, нивните хемиски својства и дали истите се според пропишаните стандарди, вели професорот и архитект Мишко Ралев.

ОЈО: НАЛОГ ЗА ГАРДЕЖНО ВЕШТАЧЕЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО ТЕТОВО

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во Тетово. Отаму ќе го вештачат објектот...

Рејхан Бајрами / 22 септември, 2021 6:03

Откако ја поминаа првата бариера поставена од полицијата, дел од лицата се обидоа преку приватни имоти и дворови да стигнат пред зградата на ДУИ.

ХАОС ВО НАЈАВА: Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата, бараат оставка од Заев

Во Тетово денеска се одржа протестен марш од кој учесниците побараа одговорност поради 14 загубени животи при пожарот во...

Перо Милчин / 17 септември, 2021 17:38

„Во тек е прибирање на вербални и материјални докази со кои треба да се утврди причината за настанатиот пожар“.

Германските истражители почнаа со работа во Тетово

Со скафандери и специјална крим опрема форензичарите од Германија влегоа во опожарената модуларна болница во Тетово. Од...

Мирко Бачиќ / 4:13