Околу клиниката се поставени шатори за прием и тријаж кај пациенти, но тие немаат загревање а температурата се движеше околу нулата последните денови.

Хрватскиот здравствен систем ПРЕД РАСПАД: Пациент со пневмонија чека 9 часа во ладен шатор(ФОТО)

Пандемијата „ковид-19“ го приближи хрватскиот здравствен систем до пресвртница и се повеќе се забележува дека лекарите...

Рејхан Бајрами / 3 декември, 2020 13:59

Тој се чувствува добро, а своите активности и обврски како претседател на владата ќе ги врши од дома.

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ позитивен на коронавирусот

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ објави дека е позитивен на коронавирус, додека земјата го бележи најсмртоносниот ден...

Перо Милчин / 1 декември, 2020 8:21

Интервентната полиција ги уапси двајцата, а едно од двете лица беше донесено насилно во полициската станица.

Уапсен државниот секретар во Хрватска: Лумпувал до доцна во ноќта во кафеана, се чека владина реакција

Ноќта помеѓу петокот и саботата, околу 00,35 часот, во центарот на Вуковар, полицијата пронашла неколку лица кои консумираат...

Мартин Попоски / 29 ноември, 2020 19:09

Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

ХРВАТСКА ИСПРАЌА ХЕЛИКОПТЕРИ И АРМИЈА НА КОСОВО: Тие тврдат дека Косово и Метохија е стратешко прашање за нив!

Владата на Хрватска на седницата на 19 ноември го усвои Предлогот на Одлука за учество на хрватските вооружени сили во операцијата...

Рејхан Бајрами / 23 ноември, 2020 23:47

Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што е можно поскоро, пред се оние граѓани кои имаат клинички симптоми на ковид-19.

АЛАРМАНТНА СОСТОЈБА ВО ХРВАТСКА: Починаа 45 лица за 24 часа, започна масовно тестирање во Загреб

Ситуацијата со вирусот корона не се олеснува ниту во Хрватска, бројот на смртни случаи се уште е голем. Масовното испитување...

Перо Милчин / 18:11

Добро информирани луѓе тврдат дека добавувачите на тестови не се оние кои поставуваат астрономски цени.

ХРВАТСКА ЈА ДРМА ЦЕНАТА НА ПЦР ТЕСТОВИТЕ: Кој профитира за време на пандемија?

Она што треба да го знаете за цената на тестовите за ПЦР во Хрватска е дека тие се невообичаено скапи – цените се движат...

Перо Милчин / 21 ноември, 2020 18:13

„Довербата на рекордниот број американски гласачи што му беше покажана потврдува дека мора упорно да веруваме во демократијата дури и кога таа се тестира“, рече Милановиќ.

Милановиќ воодушевен: Еве како хрватскиот претседател го гледа наводниот победник на изборите во САД!

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, му ја честиташе победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД и тој...

Перо Милчин / 8 ноември, 2020 12:31

„Заеднички став е дека нема да има„ затворање “и нема да има полициски час“, рече премиерот.

ПЛЕНКОВИЌ ЗА МЕРКИТЕ ПРОТИВ КОРОНА: Нема да има затворање, ниту полицискиот час

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, изјави дека нема да има „затворање“ ни полицискиот час, но дека е можно да се засилат...

Перо Милчин / 7 ноември, 2020 12:08