Секоја државна институција е предмет на интензивно партизирање, особено со роднини блиски до владините функционери

Костадин Костадинов ќе држи прес пред царинската управа за непотизам

Утре се очекува портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов да одржи прес конференција пред седиштето на ДУИ во Мала Речица....

Данаил Михајловски / 24 февруари, 2019 17:24

Министерот Дамјан Манчевски, по однос на вработувањата во администрацијата, ги менува ставовите како чорапите

4.000€ за вработување на државно! Дамјан Манчевски да каже дали открил нешто

Кога Груевски беше премиер, Дамјан Манчевски беше еден од најгласните во СДСМ кој го критикуваше секое партиско вработување,...

Данаил Михајловски / 21 февруари, 2019 12:30

Непотизмот царува во администрацијата, а власта брза со вработувањето на децата на своите функционери, како да е ова последна шанса!

Народот во самопослуги за 15.000, а децата на функционерите на државно со 40.000 денари плата!

Пратениците и министрите од СДСМ и ДУИ брзаат да ги вработат на државно своите синчиња и ќерки, како ова да е нивната последна...

Данаил Михајловски / 12 февруари, 2019 12:05

Министерот Димитров не се одлучил да поведе дисциплинска постапка против Сарафов

Заспаниот советник на Димитров доби прекоманда

Магазин пред неколку денови ја објави сторијата за “заспаниот советник“ од кабинетот на министерот Димитров, дипломатот...

Данаил Михајловски / 11 декември, 2018 12:16

Поранешниот министер за финансии, Хајредини откри како преку плаќање 2.000 административци кои не одат на работа Заев плаќа 20.000 гласови на коалициониот партнер ДУИ

Заев да престане да ги плаќа Албанците да гласаат за Ахмети

Министерот за финансии во првата влада на СДСМ и Бранко Црвенковски, Хајредини со барање до премиерот Заев да престане да...

Мартин Попоски / 9 декември, 2018 10:02

Реформите можат да почекаат, вработените во кабинетот на министерот Димитров можат да спијат во работно време, и како не би кога никој не контролира!

Министерот на пат, кабинетот му спие

Министерот Никола Димитров денеска е во Будва, на состанок со колегите министри за надворешни работи од регионот. Се надеваме...

Данаил Михајловски / 30 ноември, 2018 12:33

Блиски роднини на функционери од власта се вработуваат исклучиво во добро платени државни агенции, и тоа во последно време зазема загрижувачки неконтролирани димензии

Претседателот на СДСМ Охрид си го вработил зетот за ќерка!

Темата непотизам по се изгледа дека е една од областите во кои актуелната власт има најзабележителни резултати, иако на оваа...

Данаил Михајловски / 25 ноември, 2018 0:31

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп го известила Конгресот дека нема да потроши околу 200 милиони долари планирани за програми во Сирија

САД ги пренасочуваат парите за Сирија за други приоритети

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп го известила Конгресот дека нема да потроши околу 200 милиони долари планирани...

admin@magazin / 18 август, 2018 10:30