По отворањето на гласачките места до 11.00 часот регистрираме по два настани на подрачјата на СВР Скопје, и по еден на подрачјето на СВР Штип, СВР Куманово и на СВР Велес.

МВР: Дошла да гласа позитивна на Ковид-19

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето,...

Рејхан Бајрами / 17 октомври, 2021 13:38

Во Охрид до 11 часот излезноста е 11,84%, односно своето право на глас го искористиле 3741 граѓанин од вкупно запишани 52.426 избирачи, односно 52.477 заедно со лицата со право на глас во затвор и во старски домови!

Излезноста на изборите во Охрид утрово нешто над просекoт во државата

Во првиот пресек на Локалните избори, во студиото на OhridNews  се пренесуваат информации за излезноста до 11 часот. На ниво...

Владо Марин / 12:33

Овие податоци се објавени од Државната изборна комисија, а се однесуваат до 11 часот на обработени податоци од 94,80 проценти од избирачките места.

Еве каде има најголема, а каде најмала излезност

179.188 граѓани го оствариле своето гласачко право до 11 часот на локалните избори кои се одржуваат денеска. Овие податоци се...

admin@magazin / 12:27

Над 3 отсто од граѓаните досега го искористиле правото на глас на локалните избори, покажуваат податоците на сајтот на Државната изборна комисија. Според ДИК, до 9 часот гласале близу 12 000 гласачи, а обработени се над 20 отсто од гласовите.

Даштевски: До 9.30 часот гласале 3,28% од гласачите

Државната изборна комисија ја одржува првата прес конференција за локалните избори. Над 3 отсто од граѓаните досега го искористиле...

Рејхан Бајрами / 9:43

Во Прилеп граѓаните денеска се определуваат за еден од петтемина кандидати за градоначалник и за една од осумте советнички листи.

Гласањето почна навреме во Прилеп, Крушево, Долнени и Кривогаштани

Точно во 7 часот изутринава е отворено 141-то избирачко место во Прилеп и гласањето почна непречено, потврдуваат од прилепската...

Рејхан Бајрами / 9:38

Од нив, 1.899 гласачи се од 13-те казненопоправни установи каде гласачките места беа отворени утрово во 7 часот, а каде гласањето ќе трае до 19 часот.

ДИК: Правото на глас денеска може да го искористат 10.653 гласачи

На денот пред локалните избори, денеска своето право на глас можат да го остварат вкупно 10.653 гласачи, информираше на денешната...

Мирко Бачиќ / 16 октомври, 2021 12:55

Ако и по вториот круг од кои било причини не се изврши избор на градоначалник, изборната комисија во рок од 15 дена од завршувањето на изборите ја известува Владата.

Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција ќе се натпреваруваат 299 кандидати,...

admin@magazin / 11:28

Од Државната изборна комисија велат дека со овие уреди нема да се зголеми времетраењето на гласачкиот процес.

4000 ТЕРМИНАЛИ ЗА БИОМЕТРИСКА ИДЕНТИФИКАЦИЈА НА ГЛАСАЧИТЕ – ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ФУНКЦИОНАЛНОСТА

Државната изборна комисија ги презентираше уредите за биометриска идентификација на гласачите и дадоа објаснување за тоа...

admin@magazin / 6 октомври, 2021 17:18