Тој дополни дека власта не е свесна дека општеството е во војна со невидлив непријател, не изгледа дека тоа не им е доволно јасно функцинерите на власт дека нема простор за сончање, колку и да се ефтини хотелите во Канкун.

Заев треба да го „фати за уши“ дезертерот Љупчо кој среде пандемија отиде во Дубаи и да му рече напиши си оставка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вечерва во „Што не е јасно“, во Алфа телевизија, во врска со терањето одмор...

Мирко Бачиќ / 26 март, 2021 21:08

Претседателот на Владата Заев за словенечката јавност го потенцира интересот на земјата за инвестиции во енергетиката за постепено преминување кон обновливите извори на зелена енергија.

Заев за словенечко „Дело“: Со зелени енергетски проекти обезбедуваме транзиција од јаглен на еколошки енергенси

„Со зелени енергетски проекти ревносно ја следиме еколошката агенда на државата, согласно Европската зелена агенда, односно...

Перо Милчин / 21 март, 2021 8:00

Илиевски посочи како е можно фирма медијатор да има кредибилитет да посредува за набавка на вакцини на Македонија од Кина, а не владата на СДСМ.

Весникот „Ла Верита“ е истиот медиум којшто објави за скандалот во СЈО, не би го потценил неговиот кредибилитет

Богдан Илиевски од ВМРО-ДПМНЕ во вчерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија вели дека никако...

Мирко Бачиќ / 11 март, 2021 7:15

Силјановска Давкова потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ има полн легитимитет да собира потписи против одреден закон, во овој случај лош закон за попис, бидејќи и начинот на неговото донесување и неговата реализација се лоши.

Силјановска Давкова: Република Македонија не смее да дозволи фингиран попис

Во вчерашното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Гордана...

Рејхан Бајрами / 26 февруари, 2021 6:00

Тој потенцира дека е потребен нов почеток, нова енергија, бунт на чесниот народ против нечесните, стануваат обесправените, против оние кои носат неправда.

Не ме интересира власт, моќ и функции, ме интересира да си ја спасиме и кренеме државата, да обезбедиме и создадеме иднина

Мораме да ја обезбедиме иднината. Мора да се излезе од тињата во која сите не ставија. Да ја направиме разликата, да го осветлиме...

Мирко Бачиќ / 21 февруари, 2021 16:30

Во некои центри во Република Македонија жаришта на кризата како што е на пример Прилеп гледаме дека веќе се полнат болничките капацитети, се враќаат модуларни одделенија и така натаму.

Славески: Економија е исцрпена, не случајно Владата најави дека ова е последен пакет на антикризни мерки

Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Топ Тема“ говореше за целата ситуација со КОВИД-19...

Перо Милчин / 19 февруари, 2021 20:00

Прашањето беше дека Македонците вработуваат само Македонци, Албанците вработуваат само Албанци, но институциите треба да вработуваат, а власта ги влече граѓаните по партиски штабови да се ажурираат. Министерот за внатрешни оди по градовите и го прави тоа.

Лефков: ВМРО-ДПМНЕ бара да се избрише член 6 од Законот за лична карта со кој се предвидува името Република Македонија да биде заменето

Миле Лефков, Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување емисијата 24 Анализа зборуваше за додавање на етничката припадност...

Рејхан Бајрами / 16 февруари, 2021 20:49

ВМРО-ДПМНЕ предложи триесет суштински амандмани, но ниту еден не беше прифатен од власта. Тоа не беа паушално изготвени амандмани, туку амандмани во кои беа утврдени сите аномалии на вака донесениот закон за попис и беа изготвени предлози како да се надминат проблемите, за пописот да биде релеватен, вели Николоски.

Николоски: Пописот кој власта сака да го спроведе ќе биде фингиран и нерелевантен, ВМРО-ДПМНЕ тоа нема да го дозволи

Во вчерашното издание на дебатната емисија “360” на Телевизија Алсат гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник...

Перо Милчин / 13 февруари, 2021 11:48