Додека официјално Скопје носи амандмани за негирање на сопственото етничко малциство во Грција, Македонците од Лерин бараат воведување македонски јазик во училиштата во Грција

Виножито бара воведување македонскиот јазик во училишта во Грција

Главните барања на партијата на Македонците во Грција за признавање на македонското малцинство и на македонскиот јазик,...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 11:40

Фотографирањето со Хан, беше кобно за политичките кариери на Александрова, Богојоски а особено Тодоров, кој јавно изјави дека го поништил гласачкто ливче од референдумот

Хан на грешка откри кој гласал “за” на референдумот за името

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, преку еден од своите твитови, на грешка откри нови детали...

Мирко Бачиќ / 9 ноември, 2018 11:33

И медиуми и организаторот со реакции за лажното претставување на делегацијата "непознати" гости во организација на Мијалков, очекуваат да ги видат нивните семинарски

Исклучените од ВМРО – ДПМНЕ со студентски акредитации на Конгресот на ЕПП

Иако неофицијално според лиферуваните информации на конгресот на ЕПП, ВМРО – ДПМНЕ беше претставувата од две делегации,...

Мирко Бачиќ / 8:02

Европската народна партија е најголемото и најмоќно политичко семејство во ЕУ, со што се очекува идниот претседател на Европската комисија да биде нивниот кандидат

ВМРО – ДПМНЕ предводена од Мицкоски на конгресот на ЕПП

Вчера започна работниот дел на Конгресот на Европската Народна Партија, каде што 758 делегати треба, меѓу другото, да го изберат...

Мартин Попоски / 8 ноември, 2018 10:28

ВМРО - ДПМНЕ ја претставува само една делегација на конгресот на ЕПП, предводена од претседателот Христијан Мицкоски која има право на глас и присуство на официјалниот дел

Малчески: ВМРО – ДПМНЕ има една делегација на конгресот на ЕПП, предводена од Мицкоски

Професорот Самоил Малчески во своето синоќешно гостување на Канал 5 телевизија ги појасни манипулациите дека ВМРО – ДПМНЕ...

Мартин Попоски / 6:15

Опсежна анализа на Конгресот на САД за односот на Србија, која може сама да си попречи кон ЕУ интеграциите со својата преголема блискост со Русија и Владимир Путин

САД: Русија може да го попречи патот на Србија кон ЕУ

Русија би можела да го попречи патот на Србија кон европските интеграции, се оценува во извештајот на американскиот Конгрес,...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2018 14:32

Гласањето првично требаше да се случи вчера, но беше одложено за денеска, па сега е повторно одложено најмалку до следната недела.

Никако да се изгласа законот за Имиграција во Конгресот во САД

Републиканците не можат да обезбедат поддршка во Конгресот за клучната реформа со која би се прекинало спорното раздвојување...

Македонка Димкин / 22 јуни, 2018 10:20