Град Скопје, заедно со градските културни институции, на 13.04.2020 година, објави Јавен повик за финансирање проекти како дел од кризните мерки „Култура во време на корона“.

Нокаут вечерва дел од „Култура во време на корона“

За вечерва се закажани две нови изведби од програмата „Култура во време на корона“. Во 19 часот, во паркот во Капиштец, ќе...

Стојче Бушин / 4 мај, 2020 21:02

Пред неколку дена Магазин дојде до шокантни сознанија кој упатуваат на конфликт на интерес во случајот со земени пари за јубилеен концерт на оперска пејачка.

Оперска пејачка од скандал во скандал – Одложила концерт за кој земала пари?

Пред неколку дена Магазин откри дека оперската пејачка Весна Ѓиновска – Илковска, годинава за старо-нов проект наречен...

Магдалена Стојмановиќ / 11 март, 2020 11:55

Концертот ќе започне во 20. 30 часот со настапот на домашните пејачи: Нино Величковски, Маргица Антевска, Сандра Милковска, како и гостите од Србија, дувачкиот оркестар на Бојан Ристиќ.

ЛЕПА БРЕНА ПРИСТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА: Вечерва ќе пее на Градскиот плоштад во Куманово!

Српската звезда Лепа Брена вечерва ќе одржи концерт на Градскиот плоштад, по повод прославата за 11 Ноември – Денот на ослободувањето...

Перо Милчин / 10 ноември, 2019 11:20

На плоштадот Македонија планирано е заедно со основачот на групата, Горан Бреговиќ, да дојдат и поранешните пејачи на бендот – Жељко Бебек, Тифа Војиќ и Ален Исламовиќ.

„Бјело дугме“ со бесплатен концерт за 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје

На 17- ти ноември, Скопје ќе го слави Денот на ослободувањето на градот со концерт на легендарната група „Бјело дугме”. На...

Сара Фемина / 20 октомври, 2019 9:27

Петти октомври стана симболичен датум благодарение на него и сѐ она што препознававме во неговиот лик: човечност, хуманост, добрина, исклучителен талент, космополитски дух.

СЕЌАВАЊЕ И НЕПРЕБОЛ: Пред 12 години, Тоше Проески го одржа последниот концерт на Градски стадион!

Денеска навршуваат 12 години од последниот концерт на Тоше, одржан на Градскиот стадион во Скопје.  Под мотото „Образованието...

Сара Фемина / 5 октомври, 2019 15:48

Имено италијанскиот пејач својата светска турнеја ја започна во февруари оваа година, а викендов одржа и спектакуларен концерт во Скопје со што го оправда и епитетот италијански заводник и миленик .

Мицкоски заедно со сопругата пееше и уживаше во песните на Ерос Рамацоти (ФОТО)

Италијанскиот миленик на публиката, Ерос Рамацоти викендов буквално го запали Скопје со својот концерт во „А1 Арена“ . Христијан...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2019 10:55

Влатко Лозаноски ќе го одржи вториот солистички концерт на најголемиот македонски празник, Илинден“.

ВОЛШЕБНИОТ ГЛАС, Влатко Лозаноски на ИЛИНДЕН со нов концерт во Охрид!

Влатко Лозаноски-Лозано ќе одржи голем концерт во Охрид, на 2 август, на Стадионот „Билјанини извори“ со почеток од 21 часот. Влатко...

Сара Фемина / 4 јули, 2019 13:10

Тој ексклузивно за македонскиот портал Курир изјави дека Скопје му е многу драго место, град кој го поврзува со многу спомени и драги пријатели , но  позитивната енергија која македонската публика  му ја дава е една и од големите причини што тој повторно се враќа во Македонија

Миленикот на жените открива: Ова е причината која постојано ме враќа во Македонија

Најголемата балканска ѕвезда Здравко Чолиќ допатува во Скопје, каде го најави престојниот голем спектакуларен концерт кој...

Весна Петровска / 13 мај, 2019 18:02