Вчера премиерката Магдалена Андерсон објави нов пакет препораки и релативно благи мерки кои нема многу да влијаат на секојдневниот живот на граѓаните.

Шведска подготви нови мерки против омикрон: ПЦР тест за влез во државата

Три недели откако воведоа ковид сертификати за јавни собири на повеќе од 100 луѓе и нови препораки на почетокот на декември,...

Перо Милчин / 22 декември, 2021 5:44

Од друга страна, потврдата за прележан ковид-19 ќе се издава само по направен ПЦР тест и не постои опцијата со позитивен рапид тест, а времетраењето се скратува од шест на три месеци.

Потврдата важи 30 дена по позитивниот резултат до 90 дена потоа.

Согласно министерската одлука со новите мерки, „остануваат во сила потврдите издадени од 13 јуни 2021 година до 31 октомври 2021 година, а потврдите по 1 ноември важат 90 дена.

Мерките, освен за Грците, важат и за туристите, нешто што во четвртокот го објасни и портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на редовниот брифинг со новинарите одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина.

– Промените се однесуваат на сите кои се наоѓаат на грчка територија и за двете мерки. Во однос на навршувањето седум месеци за сограѓаните кои се над 60 годишна возраст и немаат примено бустер доза, без разлика дали се грчки граѓани или граѓани на други земји кои во нашата земја се наоѓаат од други причини, важи токму истото, нема да ги имаат привилегиите на вакцинираните. Во однос на потврдата за прележан ковид-19, по 1 февруари, бидејќи им даваме еден неопходен временски период за да се прилагодат и да имаат можност да се вакцинираат, ќе важат токму истите правила и за Грците и за граѓаните на други земји, објасни Иконому.

Во последната министерската одлука со предусловите за патување во Грција објавена во петокот, како што веќе пренесе МИА, нема промени во однос на сертификатот за вакцинација за лицата над 60 години и задолжителната трета доза, односно конкретната мерка, барем засега, се однесува само на внатрешноста на Грција, а не и за влез во земјата.

Од денеска нови мерки во Грција, промени во сертификатите за вакцинација и прележан ковид-19

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата...

Рејхан Бајрами / 13 декември, 2021 10:05

Со овие измени и дополнувања се укинува ограничувањето на максимално дозволениот број на лица на една маса во кафетериите, рестораните и во рестораните на хотелите, како во отворените така и во затворените делови на овие угостителски објекти.

Во кафеана на маса може да седат колку сакаат гости – се укинува ограничувањето

Владата на Република Македонија на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба...

Перо Милчин / 19 октомври, 2021 16:35

Новите мерки за влез и излез од државата нема да важат од утре ниту од задутре, туку ќе има разумен рок – дали тоа ќе биде една недела или десетина дена, ќе соопштиме утре, изјави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче.

Новите мерки за влез и излез од државата ќе почнат да важат за десетина дена

Имаме предвид дека многу од нашите граѓани се на одмор, а други допрва треба да одат. Не сакаме да им предизвикаме дополнителен...

Владо Марин / 17 август, 2021 6:10

Како што објави вчера МЗ, во претходното деноноќие од направени 9.270 тесторања, регистрирани се 792 нови случаи на Ковид-19, од компликации од вирусот починале десет пациенти, а 104 оздравеле.

Бројот на активни ковид случаи надмина 5 000, од утре рестриктивни мерки

Значително зголемен број на новозаразени со Ковид -19 е регистриран и во вчерашната статистика на Министерството за здравство,...

Владо Марин / 15 август, 2021 8:19

Тој појасни дека мерките донесени од Владата не се за целосно затворање на угостителски објекти туку само за тие кои работат внатре!

Бектеши: Од понеделник нема прослави на затворено

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика граѓаните, особено угостителските објекти, да ги почитуваат мерките за...

Владо Марин / 9 август, 2021 15:48

МОН сериозно се подготвува за успешно спроведување на наставата во услови на пандемија со што ќе се обезбеди континуитет во учењето, но и заштита на здравјето.

Царовска: Се подготвуваме сите ученици од септември да се вратат во училиште

Министерството за образование и наука подготви три сценарија за старт на учебната година од први септември кои заедно со...

Владо Марин / 28 јуни, 2021 16:06

Се укинува носењето заштитна маска на отворено и се препорачува да се носи кога лицата се во поголема група.

Нема ракувања на свадбите, дозволено е музика и играње со безбедно растојание

Владата ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести. Почнувајќи...

admin@magazin / 3 јуни, 2021 6:39