Министерот за здравство, на фејсбук напиша дека досегашните мерки дале резулатат и епидемијата имала надолен тренд. Предупредува дека состојбата може да се дестабилизира ако во пресрет на празниците не се почитуваат мерките.

Ќе има ли рестрикции за Велигден – одлука се носи денеска

Истите рестриктивни мерки да важат уште една недела или полицискиот час да почнува од 20 или 21 часот, а да се отворат летните...

Рејхан Бајрами / 26 април, 2021 7:02

Тој додаде дека пред точно две недели, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе одлука за делумно затворање на угостителските објекти, заради заштита на здравјето на граѓаните и спречување на ширење на вирусот.

Презентиран шестиот пакет на економски мерки: Таргетирана поддршка од 17,8 милиони евра за 10.000 фирми и 60.000 вработени

Шестиот пакет на мерки, усвоен на денешната 66-та седница, опфаќа седум мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори...

Рејхан Бајрами / 21 април, 2021 6:26

Првиот пакет антикризни мерки е имплементиран со 90,1%, вториот пакет мерки е 100% имплементиран, третиот пакет 75,4% и четвртиот пакет 72,7%.

ЗАЕВ: Економијата во македонија е жива и стабилна, се радуваме

Буџетските приходи се повисоки во однос на преткризниот период, 4,4% е растот на вкупните приходи, 5% е растот на даноците и...

Рејхан Бајрами / 9 април, 2021 4:24

Министерот за здравство Филипче истакна дека се соочуваме со бран којшто е предизвикан од мутација на вирусот, која е различна во однос на карактеристиките што тој вирус ги имаше во месец ноември минатата година.

Да им помогнеме на здравствените работници да спасуваат животи, велат Заев и Филипче

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев на прес-конференција информираше за актуелната состојба со пандемијата...

Перо Милчин / 5 април, 2021 16:20

Ваквото заострување на мерките доаѓа по големиот број заразни од коронавирус, како и пополнувањето на капацитетите во болниците и ковид-центрите. Од кога ќе се применуваат мерките, ќе се знае откако ќе се одржи владината седница.

НАЈНОВО: Кафеаните целосно или делумно да се затворат, а полициски да почнува од 20 часот

Главниот координативен кризен штаб донел одлука за заострување на мерките со цел спречување на ширењето на коронавирусот,...

Рејхан Бајрами / 11:47

Министерот информира дека според анализите, голем број од новите случаи се должат на т.н. британскиот вурис, над 70 проценти, посебно во Скопје, Кавадарци, Неготино, Прилеп и Охрид.

Филипче: Не е исклучена можноста од воведување рестриктивни мерки, ќе се знае идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска...

Перо Милчин / 7 март, 2021 13:38

Претседателот на Комитетот за одобрување на инвестиции, Марвин Лиао, кој е поранешен комерцијален директор во Yahoo, во своето вклучување на прес конференцијата го истакна своето задоволство да биде дел од овој Комитет.

Битиќи и Петров: Отворен првиот јавен повик на ФИТР за ко-финансирани грантови во 2021 година

6 милиони евра за микро, мали и средни компании за технолошки развој за забрзан економски раст! Вкупно 6 милиони евра, се...

Рејхан Бајрами / 6 февруари, 2021 15:13

Граѓаните да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита, затоа што даваат резултати.

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ПРЕПОРАЧА ДА ПРОДОЛЖАТ ДОСЕГАШНИТЕ МЕРКИ ЗА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ И ЗА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Комисијата за заразни болести, препорача да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од натамошно ширење на КОВИД-19...

Сара Фемина / 31 јануари, 2021 17:13