Тој додаде дека училиштата ќе останат затворени во февруари и дека се надева дека програмата за вакцинација ќе им овозможи да се отворат од 8 март.

ЏОHСОН ОБЈАВИ построги мерки: Поголема контрола на границата, училиштата затворени во февруари

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Владата ќе воведе нови построги мерки на државните граници, откако бројот на...

Мирко Бачиќ / 27 јануари, 2021 20:28

Министерот Венко Филипче, при посетата на клиниката за гинекологија и акушерство изрази благодарност до граѓаните за довербата во институциите, за нивното трпение и за почитувањето на превентивните мерки.

Филипче: Благодарност до граѓаните за трпеливоста и почитувањето на мерките

Министерот за здравство Венко Филипче утрово им ја честита на граѓаните новата година и посака во 2021 да има убави вести како веста...

Стојче Бушин / 1 јануари, 2021 11:42

Објектите за малопродажба ќе бидат отворени до 20 часот во тие два дена.

Кризниот штаб во Србија одлучи: ОВА се мерките за Нова година

На штотуку завршената седница на Кризниот штаб во Србија беше одлучено на 31 декември 2020 година и 1 јануари 2021 година угостителските...

Мирко Бачиќ / 28 декември, 2020 15:54

Портпарол на германската влада изјави дека работат на нови регулативи за патувања и се во контакт со партнерите во ЕУ.

СЕ ОТКАЖУВААТ ЛЕТОВИ: Лондон на црната листа!

Франција и Германија ги прекинуваат летовите кон и од Велика Британија откако земјата регистрираше нов, позаразен вид на...

Рејхан Бајрами / 20 декември, 2020 20:46

Новиот пакет мерки кој ќе важи до 21 јануари, има за цел да избегне зголемување на бројот на заболени од ковид 19 во престојниот период на празници.

ПОЛИЦИЈАТА ЌЕ КАЗНУВА: Од денеска на сила новите рестриктивни мерки кои ги усвои Владата

Од денеска стапува на сила новиот пакет на рестриктивни мерки кои ги усвои Владата на предлог на Комисијата за заразни болести. Новиот...

Перо Милчин / 18 декември, 2020 4:48

Советите, објавени на веб-страницата на СЗО заевропскиот регион, опфаќа широк спектар на прашања поврзани со зимската рекреација и празниците, вклучително и дали да се направи пауза за скијање и сезонски прослави, објави британскиот весник „Гардијан“.

СЗО: Носете маска на божиќните прослави, можен е нов бран на почетокот на 2021

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика Европејците да носат маски на семејните божиќни собири, објави Би-Би-Си! Советите,...

Рејхан Бајрами / 16 декември, 2020 19:34

Забрането е организирањето на каков било тип прослави за време на новогодишните празници на отворен и на затворен простор од страна на кои било физички и правни лица и јавни субјекти.

Филипче: Да бидеме одговорни за празниците!

Угостителските објекти ќе се затвораат во 18 часот, наместо во 21 часот како што беше досега, апелираше на социјалните мрежи...

Стојче Бушин / 15 декември, 2020 22:22

„Мора итно да се дејствува“, рече Меркел по состанокот со водачите на 16 федерални провинции, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ПОД КЛУЧ: Од среда се затвораат продавници до 10 јануари

Германија ќе затвори повеќето продавници од среда до 10 јануари како дел од заострувањето на рестриктивните мерки насочени...

Мирко Бачиќ / 13 декември, 2020 18:02