Судијката Кацарска одлучи загрозениот сведок С1 да го сослуша пред обвинетите, но и пред претставници на ОБСЕ и дипломат од амбасадата на САД во Македонија

Кацарска ја исклучи јавноста од сведочењето на загрозениот сведок за “27 април”

Со цел заштита на загрозениот сведок С1 и неговиот идентитет претседателот на судечкиот совет Добрила Кацарска ја исклучи...

Мартин Попоски / 16 октомври, 2018 11:52

Јавната обвинителка Фетаи со лаички интерпретации на законите, поради 15 минутно доцнење на рочиште, побара мерка притвор за Никола Груевски кој има пратенички имунитет

Фетаи не знае што е пратенички имунитет, па побара да го приведат Груевски

Во Кривичниот суд Скопје денес продолжи рочиштето за случајот “Насилство во Центар” при што обвинителката Фетаи манифестираше...

Мирко Бачиќ / 10 октомври, 2018 11:23

Јовановски и Дамовски со пародија го започнаа денешното рочиште за настаните во Собранието, да не им е досадно од судијката Кацарска со себе понесоа списанија, сок и бурек

Дамовски и Јовановски со бурек и списанија во судница

Пред почетокот на денешното судско рочиште за настаните од 27 април се случуваше вистинска драма на пријавницата пред влезот...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 11:09

Поранешниот министер и вечен заменик министер за полиција, Нухиу со изјави против Чавков, но и молк дека 2 часа пред настанот бил информиран од Али Ахмети да внимава

Чавков до Нухиу: Што мислиш ти што се случува, народ се случува!

Во Кривичниот суд сведочеше заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, за собранискиот упад во Законодавниот...

Мирко Бачиќ / 23 септември, 2018 8:50

Сведокот Сашко Коцевски, вработен во Собранието и задолжен за електронскиот систем во денешната изјава откри дека во Собранието при изборот на Џафери немало 61 пратеник

Коцевски сведочи: Џафери е изгласан со 60 пратеници!

Џафери беше избран со 60 и не со 61 глас? Коцевски во судница е убеден дека Ахмети, Маноиловски и пратениците на БЕСА не гласале. На...

Мирко Бачиќ / 19 септември, 2018 13:58

На предлог на Обвинителството денес за настаните во Собранието сведочат пратеници и новинари, а на следното рочиште и Агим Нухиу тогашен министер за внатрешни работи

Мухиќ и Дудуш ќе сведочат за тоа што виделе на 27 април

Во исто време додека Уставниот суд расправа дали да отпочне или не разгледување на преставките за оценка на уставноста на...

Мирко Бачиќ / 10:59

На денешното рочиште, обвинителката на СЈО, Стефанова, прво започна да го ословува обвинетиот Јанакиески со "Море Миле" а потоа обвинетиот Пешевски со "Те боли пораката?"

Рочиштето ,,Траекторија” преминува во лакрдија

Во кривичниот суд во Скопје продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските...

Мартин Попоски / 18 септември, 2018 12:11

На денешното рочиште против Јанкулоска ќе бидат распитани уште шест од 12 сведоци на СЈО, иако сите изјавиле дека не ја познавале Јанкулоска и немале контакт со неа

Продолжува судењето за „Тенк“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во раздвоената...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 9:06