Српскиот претседател Вучиќ ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор

Србија прва ќе ја признае Северна Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера во Нови Сад на отварањето на манифестацијата „Нови Сад-европска престолнина...

Узунов Бобан / 27 јануари, 2019 8:44

Не е мое да се мешам во внатрешните работи на една суверена земја, вели српскиот претседател

Вучиќ за референдумот во Македонија: Некои луѓе од светот не потценуваат нас балканските народи

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Москва, во врска со референдумот во Македонија, изјави дека не сака да се...

Данаил Михајловски / 1 октомври, 2018 20:43

Посетата на Вучиќ на Косово со денови предизвикува тензии во односите меѓу Приштина и Белград

Вучиќ пристигна во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ попладнево пристигна преку преминот Брњак во општината Зубин Поток што е негова прва...

admin@magazin / 8 септември, 2018 15:30

Различни странски служби се мњшале во политичкиот и медиумскиот живот во Србија

Вучиќ: Странски сили се мешаат во политиката на Србија

Српскиот претседател, Александар Вучиќ по седницата на Советот за безбедност и потоа по средбата со српскиот патријарх Иринеј...

admin@magazin / 4 август, 2018 15:19

Додека сите други лидери на балканските држави испратија честитки за историскиот договор за името помеѓу Македонија и Грција, српските официјални претставници за сега молчат.

Србија сеуште не го поздрави македонско-грчкиот договор

Србија и натаму е единствената балканска држава која сé уште јавно не им честиташе на својот сосед Македонија и Грција за...

admin@magazin / 19 јуни, 2018 22:52