Пред утрешното пристапување кон гласање за уставни измени и во ДУИ поделени, Маноиловски искажал свој став кој е дијаметрално спротивен од оној на партијата, тврди Груби

Распад во ДУИ, ставот на Маноиловски не е став на партијата

Пратеникот на ДУИ и шеф на кабинетот на претседателот Али Ахмети, го демантираше колегата Бранко Маноиловски, дека искажал...

Мирко Бачиќ / 18 октомври, 2018 9:53

Македонија се соочува со уникатен проблем во Европа, каде нејзиниот сосед Грција бара да се преименува, да се преименува и националниот идентитет на мнозинството од населението

Оваа Влада мора да замине, ние ќе постигнеме подобар договор со Грција

Соработката помеѓу Западен Балкан и ЕУ е клучна за стабилноста на регионот. Само јасен пат кон членството во ЕУ на сите земји...

Мирко Бачиќ / 17 октомври, 2018 6:18

По најавите на провладините медиуми дека ВМРО - ДПМНЕ ќе биде игнорирана од ЕПП, потпретседателот Александар Николоски, клучен говорник за Македонија на конфенцијата

Николоски клучен говорник на конференција на ЕПП

Потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ Александар Николоски ќе учествува на конференција на високо ниво во организацјиа на...

Мартин Попоски / 16 октомври, 2018 12:53

Правниот застапник на терористите од "Диво Насеље", Исеини Артене со барање и нејзините клиенти да бидат амнестирани во духот на Преспанскиот договор, обвинети за "сродно дело"

Исеини: Заев покажа машкост, истото го барам и за моите клиенти од “Диво Насеље”

Повикот за национално обединување, искажан од премиерот Заев, што беше протолкуван како повик за амнестија, веќе наидува...

Мартин Попоски / 12:27

Поранешниот премиер, Груевски, се огласи на социјалните мрежи со правна поука дека портпаролот на СДСМ шири лаги затоа што не ги знае членовите од Кривичниот законик

СДСМ во пресовите ги измешал членовите од КЗ по кои ми судат

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО – ДПМНЕ, актуелен пратеник, Никола Груевски со реакции по бројните...

Мартин Попоски / 8:40

Пратеникот Зоран Илиоски, јасен во својот говор, побара од колегите и Владата да не ги манипулираат граѓаните дека се менува референцата БЈРМ, се менува името на државата

Илиоски: Пратениците немаат мандат да го менуваат уставното име на државата

Пратениците немаат мандат да го менуваат уставното име на Република Македонија и тука нема нешто што не е јасно. Денешната...

Мирко Бачиќ / 15 октомври, 2018 14:01

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, од собраниската говорница, одржа историско - филосовски говор, во кој немаше буква од предложените уставни измени кои се точка на дневен ред

Наречете ме херетик, наречете ме предавник, јас гласам “за”

Пратеникот Артан Груби, шеф на кабинетот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во Собранието се обрати со филосовски говор...

Мирко Бачиќ / 13:57

Пратеникот на ВМРО - ДПМНЕ, Илија Димовски, прв ја започна дебатата за која посочи дека треба да заврши денес и веднаш со контатација дека уставни измени нема да има

Димовски: Ова треба да заврши денеска, ќе констатираме дека нема измени во Уставот

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ, дециден дека Преспанскиот договор е противуставен. Димовски во своето излагање...

Мирко Бачиќ / 12:34