Поради недостиг на попишувачи, Владата донела одлука, доколку ДЗС има потреба од повеќе попишувачи, на располагање ќе ги има вработените во државните институции.

Симовски: Подготвени сме да почнеме со пописот

Остануваат уште 10 дена до почеток на процесот на попишување, а вчера завршува последниот рок за регионални попишувачи. Поради...

Владо Марин / 26 август, 2021 7:42

Согласно последните макроекономски и фискални движења, додаде претседателот на Владата Заев, се очекува во 2021 година да се врати економскиот раст и да ги надмине шоковите од пандемијата.

Заев за пописот: Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во  пописот и податоците ќе кажат колку сме“, рече премиерот Заев...

Мирко Бачиќ / 9 мај, 2021 11:21

Ние сите би сакале дома да имаме доволно вакцини, нагласи премиерот Заев, но реалните околности се тие што се, ние треба реално да зборуваме.

Заев: До крајот на мај ќе имаме доволно вакцини за да се обезбеди непречена имунизација на повеќе категории граѓани

Претседателот на Владата Зоран Заев во интервју за ТВ Канал 5 вечерва нагласи дека сега е најважно што започна процесот за...

Перо Милчин / 2 април, 2021 20:55

Можни се, истакна, изолирани, поединечни случаи на технички грешки кои настанале несакајќи, при внесување на матичните броеви, но тие треба да се пријават за веднаш да се отстранат и попишувањето да продолжи непречено.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, денеска е надвор – утре ќе е тука

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат,...

admin@magazin / 14:46

Јас сум против одложување на пописот. Ние сме имале избори сред пандемија. Пописот е индивидуален акт, попишувачот оди кај семејството и согласно протоколите прави регистрација, односно попис.

Џафери: Јас сум против одложување на пописот, ние имавме избори среде пандемија

Собранискиот спикер Талат Џафери е против одложување на пописот. Според него, операцијата треба да се спроведе според првично...

Рејхан Бајрами / 31 март, 2021 20:32

Како Државен завод за статистика, наведува, сакаме да се обраќаме до граѓаните, бидејќи пописот се прави за граѓаните.

СЕЉАМИ: СЕ ЧУДАМ ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ ГИ ПОВИКУВААТ МАКЕДОНЦИТЕ ДА НЕ СЕ ПОПИШАТ

Пописот не е пазар, не е отворање на алваџиски тефтер, туку спроведување на закон, вели заменик директорот на Државниот завод...

Владо Марин / 30 март, 2021 8:07

Првпат по формирањето на новата влада на СДСМ и ДУИ, Заев и Мицкоски седнаа на иста маса, овој пат без придружници од нивните табори.

Заврши лидерската средба, договорено одложување на пописот( во живо)

Повеќе од два часа, со една пауза, трае средбата очи в очи меѓу водачите на двете најголеми партии во земјава, премиерот Зоран...

admin@magazin / 29 март, 2021 16:07

При тоа ЗПВ Николовски посочи дека целиот процес во услови на пандемија е безбеден, за што се подготвени специјални здравствени протоколи и обуки за попишување, за заштита на здравјето на попишувачите и попишаните.

Николовски: Со пописот добиваме точни податоци за потребите на граѓаните

Со спроведувањето на пописот добиваме точни податоци за правилно насочување на ресурсите и мерките за одржлив развој во...

Владо Марин / 6:08