Сервер своевремено искажа јасна поддршка на Сеалбанската платформа но и Законот за употреба на јазиците

Американскиот професор и аналитичар Даниел Сервер повторно “одработува” за владата

Анализите на Сервер доаѓаат во моменти кога сите албански политичари во Македонија и регионот даваат изјави дека ако не...

Мирко Бачиќ / 6 август, 2018 9:26

Во 2018 година во Македонија речиси и да нема новоотворена фабрика

Пад во привлекувањето странски инвестиции Македонија од лидер сега 10-та во регионот!

Излезе извештајот “Global Location Trends – 2018 Annual Report: Getting ready for Globalization” публикуван од страна на на “IBM – Plant Location International [...

Мирко Бачиќ / 5 август, 2018 15:09

Претседателот на Косово Хашим Тачи со остра реторика против Бериша

Бериша против идејата на Тачи – или како се долева масло на огнот

Поранешниот албански претседател и премиер и поранешен претседател на Демократската партија Сали Бериша е против идејата...

Мирко Бачиќ / 13:40

Претседателот на Србија веќе не е оптимист дека ќе има решение за Косово

Војници на КФОР од САД на северот на Косово – ќе следат ли немири?

Како да се заштитат српските интереси и народ во Косово и детален преглед на актуелната безбедносна ситуација беа главните...

Мирко Бачиќ / 9:35

Различни странски служби се мњшале во политичкиот и медиумскиот живот во Србија

Вучиќ: Странски сили се мешаат во политиката на Србија

Српскиот претседател, Александар Вучиќ по седницата на Советот за безбедност и потоа по средбата со српскиот патријарх Иринеј...

admin@magazin / 4 август, 2018 15:19

Министерот за дијаспора на Албанија во изјава која го провоцира официјален Белград

Мајко: Од 1 јануари нема да има границата меѓу Косово и Албанија

Албанскиот министер за дијаспора Пандели Мајко им порача на граѓаните на Косово дека од 1 јануари 2019 година меѓу Косово и...

Мирко Бачиќ / 2 август, 2018 13:45

Ноќеска во Белград пред влезот на зградата во која живее убиен адвокатот Огњановиќ

Убиен адвокатот на Милошевиќ и Бојатовиќ

Во Белград синоќа е убиен познатиот адвокат Драгослав [ Миша ] Огњановиќ. Во нападот кој е извршен пред влезот на зградата...

Мирко Бачиќ / 29 јули, 2018 8:46