Билд со контрадикторна изјава во која ја осудува опцијата за поделба на територии но и став дека ако се одделат српските енички чисти села ќе се овозможи признавање на Косово

Карл Билд: “Идејата за размена на територии ја подржуваат и Србија и Косово но е опасна и практична”

Карл Билд шведски дипломат и член на групата “Охрид” која е промовирана од Шекеринска и Пендаровски како неформална група...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 13:57

Амбасадата на САД во Белград истакна дека ако не се реши проблемот со Косово ќе има посредници во процесот

“Белград и Приштина да си го решат проблемот ако не сакаат да се вмеша трета страна”

Американската Амбасада во Белград нагласува дека е време учесниците во преговорите за конечниот статус на Косово да бидат...

Мирко Бачиќ / 9:11

Новиот Уставен судија на Косово од малцинствата е Србин кој го бара и Србија и Интерпол

Осуден за корупција во Србија именуван за член на Уставниот суд на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи за член на Уставниот суд на Косово го именуваше Радомир Лабан кој во Србија е осуден за...

Мирко Бачиќ / 7:44

Западнонилската треска се шири низ Балканот

Прва жртва на западнонилската треска во Романија во Македонија потврдено дека нема инфицирани

Романското Министерство за здравство денеска соопштија дека е регистрирана првата жртва на западнонилската треска во Романија...

Мирко Бачиќ / 9 август, 2018 16:39

Поранешната вицепремиерка и министерка за дијалог на Косово со став за менувањето на границите на Балканот

При отворање на прашање за границите не ги забораваме и Албанците од Македонија

Поранешната косовска министерка Едита Тахири која ја предводеше делегацијата на Косово во дијалогот со Србија за тиранската...

Мирко Бачиќ / 7:27

Министерството за здравство е во постојан контакт со Светската здравствена организација

Во Србија девет лица починале од западнонилска треска

Во Србија годинава се регистрирани 102 случаи на лица заболени од Западнонилска треска од кои починале деветмина – соопшти...

Мирко Бачиќ / 10:47