Германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг со детална анализа како Преспанскиот договор ќе пропадне, но и за уцените на партизираното СЈО во Скопје за уставните измени

ФАЦ: Уставните измени ќе пропаднат, ќе следат нови избори

Михаел Мартенс, дописник на германскиот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг од Атина, излезе со детална анализа што не очекува...

Мирко Бачиќ / 19 октомври, 2018 10:45

Самка иако два пати бил во извршната власт како заменик па министер, и два пати бил пратеник во Собранието, не научил дека министер за одбрана нема право на пратенички глас

Самка, експерт за грчка политика, “Каменос ќе гласа и оро ќе игрa”

Поранешниот министер без ресор, повратник меѓу пратениците во Собранието на Македонија, Самка Ибраимовски со анализа за...

Мирко Бачиќ / 12 октомври, 2018 15:07

Спасовски за слабата излезеност на референдумот ги обвини граѓаните кои бојкотираа, воедно потврди дека ниту еден опозициски пратеник не пријавил обид за притисок

Спасовски стана аналитичар, слабата излезеност е директен резултат на бојкотот

Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски стана и политички аналитичар. На своето гостување на националната...

Мирко Бачиќ / 12:31

На самиот чин на осамостојување на Македонија, СДСМ, тогашен Сојуз на Комунисти зацрта идеологија државата да е заедница на етнички заедници а не на Македонскиот народ

Црвенковски и СДСМ ги одржуваат албанците над 20 отсто 27 години

Од Македонија низ последните 15 години не се иселија Македонци, туку граѓани на Република Македонија и во бројката која се...

Мартин Попоски / 6 октомври, 2018 10:30

Претседателите на Русија и Кина едноставно решиле дека во време на криза меѓу светските сили, мислејќи на САД, нема потреба од нивно присуство на ГС на ОН во Њујорк

Зошто го нема Путин во Њујорк?

Русија, заедно со Кина, се единствените земји кои на 73-то заседание на Генералното собрание на ОН во Њујорк не ги претставува...

Мирко Бачиќ / 27 септември, 2018 11:38

На референдумот за промена на името, рекорден број села каде нема да се гласа, затоа што во нив скоро сите се иселиле и рекорден број набљудуваат, 6.000 на 1.500 избирачки места

Во 81 село нема да се гласа на референдумот, не живее веќе никој

Во 81 населено место во Македонија нема да се гласа на референдумот. Причина е масовното иселување кое резултираше со тоа,...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 6:13

Грчкиот весник "Катимерини" со временска рамка и детална анализа, кои избори следат во Грција но и кои избори се можни, со што Договорот ќе остане еднострано рафификуван

Катимерини: Договорот од Преспа носи само нови избори

Три можни сценарија се предвидени за периодот меѓу октомври и декември 2018, во зависност од исходот и резултатот од референдумот...

Мирко Бачиќ / 13 септември, 2018 9:51

На сцената на Европската Унија и Европската Комисија и земјите членки поединечно, на голема врата се подготвува враќање на власт на силите на крајните десничарски партии

Австриската крајна десница го покани Орбан за заеднички блок во ЕП

Лидерот на крајнодесничарската партија во Австрија во понеделникот ја зголеми изгледите за формирање заеднички блок во...

Мирко Бачиќ / 11 септември, 2018 17:54