Британската премиерка, Тереза Меј, изгуби витални 80 пратеници на сопствената конзервативна партија, кои и откажаа поддрша за реализација на Брегзит

Британија можеби никогаш нема да го реализира Брегзит

Конзервативната партија на британската премиерка Тереза ​​Меј се соочува со „катастрофална поделба“ во врска со планот...

Мирко Бачиќ / 10 септември, 2018 12:20

Британските власти со налог за апсење на двајца руси, осомничени за труењето со нервен агенс на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Солзбери

Британија обвини двајца Руси за труењето на Скрипал и неговата ќерка

Британските власти именуваа двајца Руси за кои е подигнато обвинение поради труењето со нервен агенс на поранешниот двоен...

Мирко Бачиќ / 5 септември, 2018 13:34

Иако постоеше јавно расположение, денешната изјава на британската премиерка стави крај на надежите дека официјален Лондон ќе се спаси од Брегзит

Меј: Нов референдум за Брегзит би било предавство на демократијата

Премирката на Велика Британија, Тереза Меј денеска изјави дека нема да овозможи уште еден референдум за членството на земјата...

Мирко Бачиќ / 2 септември, 2018 15:18

Револтот на жителите на Лондон доби сатиричен момент, кој за прв пат беше промовиран за време на посетата на Трамп, кога леташе балон со негов лик, но во форма на бебе

(Видео) Градоначалникот во жолти бикини леташе над Лондон

Балон во форма на градоначалникот на Лондон, Садик Кан, во бикини, лета над улиците на Лондон. Неговите критичари добија дозвола...

Мирко Бачиќ / 11:11

Поранешниот британски министер за надворешни работи смета дека Британија не смее да е следна Грција на менито на ЕУ

Џонсон: Британскиот план за Брегзит е историска грешка

Поранешниот министер за надворешни работи на Велика Британија Борис Џонсон за “Телеграф” изјави дека британскиот...

Мирко Бачиќ / 27 август, 2018 14:39

По смртта на двајца британски туристи евакуирани се сите 301 гостин од хотелот во Египет

Од хотел во Египет итно евакуирани 301 гостин по смрт на две лица

Британската туристичка компанија “Томас Кук” соопшти денеска дека евакуирале 301 турист од хотел во Хургада во Египет...

Мартин Попоски / 24 август, 2018 13:03

Англичаните според анкетите се предомислуваат за напуштањето на ЕУ

Половина Британци се за нов референдум! Реалност или политички трик?

Доколку преговорите околу Брегзит завршат без договор половина граѓани на Велика Британија сметаат дека треба да се организира...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 12:45

Турција го претстави млазниот авион „Хурџет“ на авиосаем во Велика Британија

Хурџет е името на новио млазен авион од Турско производство

На Саемот во Велика Британија беше претставен прототип на млазниот авион „Хурџет“, кој се очекува многу наскоро да изврши...

Македонка Димкин / 18 јули, 2018 10:22