Во тужбата се тврди дека „Тајмс“ ја објавил лагата дека изборниот штаб на Трамп имал „сеопфатен договор“ со „олигархијата на Владимир Путин“ за пораз на демократскиот кандидат.

ТРАМП ПОДНЕСЕ ТУЖБА ПРОТИВ ЊУЈОРК ТАЈМС: Доста му е од текстови за руското мешање во изборите

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе тужба против Њујорк Тајмс за наводно „намерно објавување...

Катерина Крстиќ / 28 февруари, 2020 19:18

„Во моментов, Русија и Кина сакаат да преговараат со нас истовремено за да престанат безумните трошење милијарди и милијарди долари за нуклеарно оружје. Сепак, сè додека не потпишеме таков договор, сè што можам да направам е создавање на најмоќната нуклеарка во светот“, рече тој.

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ: Ако не го потпишеме договорот, ќе го направам најсилното нуклеарно оружје во светот!

Во случај да не биде потпишан договор за контрола на оружјето со Русија, САД ќе создадат „најмоќно“ нуклеарно оружје во...

Катерина Крстиќ / 11 февруари, 2020 11:42

Трамп за време на обраќањето воопшто и не го спомна импичментот, нешто што претставува редок момент на воздржаност од страна на непредвидливиот американски претседател,

Трамп не се поздрави со неа, таа му го искина неговиот говор!

Говорот на американскиот претседател Доналд Трамп, за состојбата на нацијата беше засенет од инцидентот со претседателката...

Македонка Димкин / 5 февруари, 2020 12:04

Лидерот на правниот тим, Пат Чиполоне, им порача на сенаторите дека на бирачите ќе им го ускратат правото своето мислење за Трамп да го искажат на претседателските избори на 3 ноември, доколку го прогласат за виновен и го сменат од должноста.

Било опасно да биде сменет претседателот на САД?

Адвокатите на американскиот претседател Доналд Трамп почнаа да ја изнесуваат одбраната на судењето за импичмент во Сенатот,...

Македонка Димкин / 26 јануари, 2020 11:51

Без разлика како ќе одлучи Сенатот, а шансите се дека нема да изгласа негово
отповикување на почетокот од идната година, сепак тоа ќе остави дамка на Трамп и на
неговото наследство.

Денот кога Трамп никогаш нема да го заборави!

Без разлика што ќе се случи следната година или во наредните пет години со претседателскиот мандат на Доналд Трамп, првиот...

Македонка Димкин / 19 декември, 2019 16:25

Трамп ги обвини демократите „за нелегален обид за пуч“ и за „прогласување војна на американската демократија“.

Трамп покажа колку е нервозен: Напиша 45 твитови за време на дебатата

За време на вчерашната расправа на претставничкиот дом на САД кој изгласа импичмент за претседателот Доналд Трамп, тој не...

Катерина Крстиќ / 9:12

Според разултатите од гласењето во законодавниот дом на САД постои ненадминлив раскол по партиска линија, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Претставничкиот дом изгласа импичмент за Трамп

Доцна синоќа претставничкиот дом изгласа отповикување на претседателот Доналд Трамп од власт откако вчера спикерот на Претставничкиот...

Катерина Крстиќ / 8:38

Имено Трамп во писмото од шест страници и порачува на Пелоси дека „историјата остро ќе и суди“.

Трамп пред импичмент- денеска претставничкиот дом ќе гласа за двете обвинувања против него

Откако спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, објави дека денеска домот ќе гласа за импичмент, се огласи и претседателот...

Катерина Крстиќ / 18 декември, 2019 10:47