„Русија ја призна Република #Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува”, стоеше на официјалниот твитер-профил на руската амбасада во Скопје,

Русија го призна новото име Република „Северна„ Македонија

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација денеска соопшти дека Русија ја призна нашата држава под новото...

Катерина Крстиќ / 18 март, 2019 19:47

Се стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот, порача Премиерот Заев.

Македонија за околу две недели ќе стане Република Северна Македонија

Со постигнатиот договор и двајцата Премиери Заев и Ципрас велат дека се победници граѓаните на двете земји , но и на регионот. Се...

Рејхан Бајрами / 26 јануари, 2019 20:20

На 11 јануари 2019 година Македонското собрание ги усвои уставните измени, од Договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Новото име “Северна Македонија” излезе во Службен весник

Одлуката за прогласување на амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија е објавена во саботата во шестиот...

Рејхан Бајрами / 14 јануари, 2019 16:27

Богдан Илиевски беше еден од организаторите на протестите од 27 април „За заедничка Македонија“ во кој доби милост од судот и беше амнестиран.

Се огласи Богдан Илиевски- Бетмен : “Никогаш Северна, секогаш Република Македонија”

Богдан Илиевски или познат како Бетмен, се огласи на социјалните мрежи по изгласувањето на промената на името во Северна...

Рејхан Бајрами / 13 јануари, 2019 15:12

Албанското малцинство во Македонија бара нешто , што го нема во ниеден случај во Европа, еднаш да стои „Државјанство„ а еднаш „Националност„ што е исто, и нема ниту еден пример во СВЕТОТ.

Вака ќе изгледаат личните карти на албанците

На Фејсбук страната на Движењето Беса, објавена е „фотошоп“ слика како би изгледала во иднина личната карта на Албанците...

Перо Милчин / 11:00

Овие денови, изјави Заев, заедно со нашиот пријател Грција ќе ги отфрлиме изолацијата и недоразбирањата и заеднички ќе го потврдиме историскиото решение.

ЗАЕВ : “Нашиот пријател Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа”

“Мојот став го знаете. Македонија треба да го искористи ова пред се за економија, реформи, да го средиме нашиот систем и...

admin@magazin / 12 јануари, 2019 13:44

Вчера, на 11 јануари 2019 година, 81 пратеник на Собранието на Република Македонија го започнаа завршетокот на Париската Мировна Конференција.

Али Ахмети: “Денеска се роди нов ден за Северна Македонија”

Вчера, на 11 јануари 2019 година, 81 пратеник на Собранието на Република Македонија го започнаа крајот на Париската мировна конференција....

Перо Милчин / 13:04