Парламентот на Каталонија, ја отфрли одлуката на Врховниот суд на Шпанија, со што поранешниот претседател Пуџдемонт и пет негови соработници, остануваат пратеници

Каталонскиот Парламент одби да му го одземе правото на глас на Пуџдемон

Регионалниот Парламент на Каталонија гласаше против одлуката на шпанскиот Врховен суд за привремено отстранување на поранешниот...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 10:20

Каталонците на првата годишнина од референдумот за независноста, кој шпанските власти го прогласија за нелегален, со огромни протести

Каталонските сепаратисти влегоа во владината зграда и го отстранија шпанското знаме

Повеќе приврзаници на идејата за независност на Каталонија насилно влегоа во зградата на владиното претставништво во градот...

Мирко Бачиќ / 2 октомври, 2018 8:42

Поддржувачите на независноста на Каталонија се судрија со полицијата во центарот на Барселона додека демонстрираа против зголемување на платите на шпанската полиција

Судир меѓу шпанската полиција и каталонските сепаратисти, повредени на двете страни

Во судир на каталонските сепаратисти и полицијата во Барселона беа повредени 14 лица, а шест се уапсени, соопштија властите...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 9:02

Новиот шпански премиер од редот на социјалистите, со цел да ја врати довербата на народот во политиката предлага реформи, со кои пратениците нема да имаат правен имнунитет

Шпанските пратеници на чекор да го изгубат имунитетот

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, рече дека ќе се обиде да го укине имунитетот на пратениците и другите избрани функционери...

Мартин Попоски / 18 септември, 2018 7:51

Фронтекс наведе дека од јануари до август се регистрирани околу 29.600 илегални преминувања на границата на западната средоземна рута, или двојно повеќе од лани

Удвоен бројот на мигранти кои влегуваат во Шпанија

Агенцијата за гранична и крајбрежна стража на ЕУ (Фронтекс) соопшти дека бројот на мигранти кои го поминале западниот дел...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2018 14:09

Околу еден милион каталонски сепаратисти се собраа за да го прослвват националниот празник Диаде, денот кога во 1714 година кога кралот Фелипе V ја зазел Барселона

Милион Каталонци излегоа на улица за националниот празник

И покрај тоа што деветмина лидери на сепаратистите се во затвор, Каталонците и денеска покажаа дека може да се соберат во...

Мирко Бачиќ / 12 септември, 2018 7:30

Во акција на шпанската полиција, притворени двајца Албанци, кои шверувале стока во вредност од 5 милиони евра, и над еден тон кокаин

Запленети 5 милиони евра од двајца Албанци фатени во Шпанија со тон кокаин

По барање на Судот за тешки кривични дела, на две лица од албанскиот град Лежа им е запленет имот во вредност од пет милиони...

Мирко Бачиќ / 7 септември, 2018 9:56

Новиот премиер на Шпанија вети поголема автономија на Каталонија, сепаратистите на Пуџдемон сеуште на ставот дека регионот е независна држава

Референдум за поголема автономија на Каталонија

Шпанскиот премиер Педро Санчез им вети на Каталонците одржување на референдум за новиот статус на покраината, која би имала...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 8:13