Операцијата би била наречена „Сабја“. Името е поврзано со полициската акција „Сабја“ во Србија, спроведена непосредно по убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ во 2003 година, во која беа уапсени 11.655 лица поврзани со организираниот криминал, меѓу нив и познати јавни и естрадни личности.

„Плусинфо“: Владата на Заев спрема масовно апсење на околу 200 лица?

Извори блиски до новата влада на Зоран Заев брифираат дека некои кругови во кабинетот заговараат голема акција за кривично...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 17:15

Имено Спасовски до вчера беше технички премиер, а од денеска повторно се враќа на функцијата министер за внатрешни работи, функција што ја извршуваше до неговото назначување на претседател на техничката влада. Спасовски најави продолжување на реформите со кои како што вели започнал кога бил на чело на МВР.

Спасовски денеска ја презеде должноста во МВР!

Поранешниот технички премиер на државата, Оливер Спасовски денеска ја превзема функцијата за прв човек на МВР. Беше извршено...

Катерина Крстиќ / 31 август, 2020 18:17

Заевизмот го нарековме највисок стадиум на груевизмот, истакна Апасиев и го цитираше античкиот филозоф Ксенофонт.

Апасиев: Заевизмот е највисок стадиум на груевизмот!

Лидерот на партијата Левица која годинава влезе во парламентот со два пратеника, пратеникот Димитар Апасиев, говореше за...

Катерина Крстиќ / 10:19

Следува период на трансформација и европеизација на нашата татковина. Ова е период кога сечив придонес е важен, очекуван, потребен и суштински, истакна Заев.

Заев: Македонија доби нова, мала, ефикасна и одговорна Влада- ќе ја оправдаме довербата!

Северна Македонија доби нова, мала, ефикасна и одговорна Влада, подготвена да работи и да сработи посветено, исклучиво согласно...

Катерина Крстиќ / 9:14

Јас внимателно ја слушав нивната изјава, тие рекоа не го прифаќаме предлогот на Заев, тие можат да се повлечат, ќе видиме како ќе постапат, така ќе се однесуваме, поради тоа што на крајот одговорноста е на сите нас, рече Заев

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ се откаже од своето место за потпретседател, и ние ќе го сториме истото!

Откако вчера генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев најави дека неговата партија нема да предложи потпретседател...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 12:08

Сите сме заинтересирани за спас на ВМРО-ДПМНЕ, вели Петре Латиновски во интервју за Слободен печат.

Петре Латиновски за Слободен Печат: Само Мицкоски верува дека победил на изборите!

Извршниот комитет е со истечен мандат, а поголем дел од членовите на Централниот комитет исто така се без мандат. Партијата...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2020 10:25

Тој вчера посочи и дека ДУИ ќе даде Зелено светло за новиот состав на Влада и воедно посочи дека нема несогласувања во партијата.

Ахмети: Партнерството со СДСМ треба да продолжи, заедно сме направиле доста работи

Во вчерашното гостување во емисијата Click Plus“ лидерот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека партнерството со СДСМ треба да продолжи...

Катерина Крстиќ / 26 август, 2020 9:34

Веднаш по средбата Тачи ја прифати постизборната коалиција со СДСМ, а по се изгледа и ја добил оваа институција.

Заев договорил коалиција со Тачи, на Ахмети му порача: Со 15 пратеници не се добива премиер!

Вчера албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Како што беше...

Катерина Крстиќ / 6 август, 2020 10:39